Spectacol eveniment cu ocazia Zilei Culturii
Cu: Marius Manole, Rodica Mandache, Teodora Brody, Veronica Anușca, Bogdan Costache, Alexandru Burcă, Andrei Kivu și Radu Vancu
Jucat LIVE online pe 15 ianuarie 2026
De Ziua Culturii Naționale, am avut onoarea să transmitem live online de la Sala Radio un eveniment cu totul special: “Dincolo de cuvânt” – o seară cu muzică și poezie, o experiență emoțională profundă, care celebrează puterea creației românești și ne conectează cu valorile noastre culturale. Într-o lume grăbită, poezia rostită și cântată devine o experiență rară și necesară.
“Dincolo de cuvânt” a fost un omagiu adus marelui poet Mihai Eminescu. Versurile acestuia au prins glas prin interpretarea sensibilă a actorilor Rodica Mandache și Marius Manole, fiind însoțite de o coloană sonoră excepțională, atent aleasă pentru a scoate la lumină profunzimea fiecărui text. Am avut deosebita plăcerea de a asculta muzicieni talentați precum Teodora Brody, solistă recunoscută pentru fuziunea dintre jazz, muzică clasică și doină românească, fiind considerată un fenomen artistic unic pe scena internațională.
În cadrul evenimentului i-am admirat și pe soprana Veronica Anușca, violonistul Bogdan Costache, pianistul Alexandru Burcă și violoncelistul Andrei Kivu. Acești muzicieni excepționali au reușit să ne transporte într-o călătorie plină de emoție și sensibilitate, transformând muzica și poezia într-o experiență profund senzorială.
Un moment cu totul special a fost dansul lui Marius Manole, care i-a luat complet prin surprindere pe toți cei prezenți în sală și acasă. Pe ritmurile melodiei tradiționale “Ciuleandra”, Marius și-a demonstrat calitățile nebănuite de dansator, reușind să hipnotizeze și să încânte deopotrivă publicul de toate vârstele.
Am aflat o mulțime de informații interesante despre viața și cariera lui Mihai Eminescu, de la scriitorul Radu Vancu. Astfel, Mihai Eminescu a avut un rol esențial în configurarea limbii române moderne, fixând un model de expresivitate, muzicalitate și rigoare care astăzi a devenit reper. Prin creația sa, poetul a stabilit forme lexicale și flexionare pe care le folosim și în prezent, contribuind decisiv la stabilizarea limbii literare. Stilul eminescian – bogat, metaforic, amplu – a fost imitat și preluat ulterior de numeroși poeți și scriitori, devenind o matrice de scriere. Prin urmare, Eminescu nu a influențat doar literatura, ci și structura lexicală a limbii române.
Ce am mai aflat despre Mihai Eminescu?
● A fost pasionat de teatru: a făcut parte din trupa de teatru a lui Tardini și apoi din cea a lui Iorgu Caragiale, unde a lucrat ca sufleur și copist.
● Avea o voce foarte frumoasă, atât de apreciată încât apropiații spuneau că ar fi putut deveni cântăreț.
● A fost un spirit cult și curios, citind filozofie, istorie, economie și știință, în mai multe limbi.
● A studiat la Viena și Berlin, fiind atras în special de filosofia lui Schopenhauer și Kant.
● A fost jurnalist și redactor-șef la ziarul “Timpul” (1877–1883), unde a scris articole politice cu ton polemic, combativ, ironic, adesea necruțător, ceea ce i-a atras adversari puternici.
● Articolele de la “Timpul” au influențat presa românească prin standardul de profunzime și responsabilitate intelectuală, dar au reprezentat și una dintre cauzele izolării și epuizării sale.
● Manuscrisele sale însumează peste 14.000 de pagini pline de poezii, notițe și reflecții.
Așadar, Mihai Eminescu rămâne nu doar “poetul național”, ci una dintre cele mai complexe și fascinante personalități ale culturii române.
Toate aceste momente muzicale, poetice, coregrafice și confesive au alcătuit un spectacol-sinteză, în care emoția a fost trăită deplin. “Dincolo de cuvânt” nu a propus o simplă rememorare a operei eminesciene, ci o reîntâlnire vie cu spiritul ei, prin artiști care au știut să asculte textul, să-l recite cu patos și să-l lase să se manifeste în forme diferite, complementare. Reacțiile publicului au venit firesc, ca un ecou al acestei întâlniri speciale, iar spectatorii PiciordePlay ne-au copleșit cu sute de mesaje minunate:
● “O adevărată desfătare pentru minte și inimă.”
● “A fost atât de frumos, am aplaudat singură în casă. Ce emoții frumoase, ce muzică, poezie, trăire, mi-e sufletul plin de bucurie!”
● “Magia Ciulendrei, în brațele lui Marius, amplificată de doamne Rodica Mandache. Dincolo de cuvânt nu mai e decât magia care se numește vrăjitor Marius Manole.”
● “Câtă bucurie, pasiune, talent, împărtășite toate cu noi, publicul!”
● “Emoție la maximum! O altă dimensiune a talentului lui Marius Manole! Felicitări pentru concept!”
● “Dincolo de cuvânt este dăruirea și empatia! Superbă interpretarea într-o armonie perfectă: muzică, poezie și dans! Artă!”
● “La superlativ și Bogdan Costache, magicianul viorii, respiră prin note muzicale, corzi, iar arcușul e din altă dimensiune.”
● “Superb spectacol! Emoționant, impresionant, nici nu-mi găsesc cuvintele! Marius Manole – un munte de talent și doamna Rodica Mandache de asemenea! Doar admirație și prețuire.”
● “Minunat spectacol, diferit de alte omagieri aduse poetului.”
● “A fost o seară culturală cu artiști minunați, talentați, demni de tot respectul nostru, al publicului. Sunt convinsă că domnul Eminescu este mândru de omagiul pe care i l-ați adus. Felicitări pentru inițiativă! Felicitări, Marius Manole, te iubesc pentru arta pe care o faci!”
● “Felicitări pentru acest minunat omagiu, un cadou cu totul special!”
● “A fost o seară minunată! Trăiam momentul ca și cum eram în sală! Fiecare vers, fiecare cuvânt și fiecare melodie le sorbeam cu căldura și cu mult respect pentru dl Eminescu și pentru dăruirea artiștilor de pe scenă! Mulțumim dnei Rodica Mandache și dl Marius Manole cât și celorlalți actori și muzicieni, pentru întâlnirea cu cel ce a fost și este pentru noi toți: Luceafărul poporului român!”
● “Revăd spectacolul și retrăiesc aceleași sentimente de plăcere și bucurie că încă mai existe emoție, simț de frumos, mândrie, artă și bineînțeles oameni care să le cânte.”
● “Un spectacol-sinteză, foarte bine gândit, excepțional interpretat, o sinestezie emoționantă care ne-a atins sufletele. Excelent alese pasajele din publicistica eminesciană, atât de actuale și astăzi!”
● “Marius Manole, ce coregrafie! Rodica Mandache, o voce inconfundabilă! Bogdan Costache, un violonist extraordinar! Felicitări tuturor!”
● “Un spectacol care, pe alocuri, îți taie respirația, lacrimile curg, te cuprinde bucuria unor oameni deosebiți, de excepție, în fața cărora ne aplecăm cu pioșenie!”
● “Fantastici, ce artiști! Te hipnotizează când intră pe scenă!”
● “Rodica, vocea ta e dincolo de realitatea imediată! Frumos moment! Felicitări, suflete minunate și generoase!”
● “Marius Manole un mare talent, dar superbele doamne Rodica Mandache și Teodora Brody au completat minunat acest moment. Dincolo de cuvânt este dăruirea și empatia! Superbă interpretarea într-o armonie perfectă: muzica+poezie+dans=Artă.”
● “Nu știam de ‘dimensiunea’ asta de dansator a lui Marius Manole. Fantastic! Poți să te uiți de mai multe ori fără să te plictisești, este o performanță!”
“Dincolo de cuvânt” a fost mai mult decât un spectacol dedicat Zilei Culturii Naționale: a fost o întâlnire vie cu esența culturii române, în care muzica, poezia și dansul s-au împletit într-o experiență emoțională profundă. Artiștii au reușit să dea glas creației eminesciene, transformând versurile în trăire și simțire. Spectacolul a evidențiat nu doar frumusețea poeziei și a muzicii, ci și moștenirea culturală a poporului român, memoria colectivă pe care Eminescu a păstrat-o și transmis-o cu atâta măiestrie viitoarelor generații:
“Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Țara mea de glorii, țara mea de dor?
Brațele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ți mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ți mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deși moare valul,
Dulce Românie, asta ți-o doresc.”
Seara magică de 15 ianuarie ne-a reamintit că adevărata cultură nu îmbătrânește, ci continuă să ne vorbească, să ne emoționeze și să ne unească dincolo de cuvânt, făcând ca memoria și frumusețea poporului nostru să rămână vie, mereu actuală.











